پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته

راه‌های جایگزین کارون 4 در استان چهارمحال و بختیاری شهرستان لردگان واقع و قسمتی از طرح نیز شامل راه‌های جایگزین کارون 3 در استان خوزستان می‌باشد. اجرای خطوط لوله نفت نیز در محدوده سد کارون 4، در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است.
معرفی
اهداف

با احداث سدهای مخزنی و نیروگاه برق آبی کارون 3و4 بر روی رودخانه¬ای به همین نام در جنوب شهرستان لردگان و با آبگیری این سدها و تجمیع آب این رودخانه در مخزن سدهای کارون 3و4 بخشی از راه های مواصلاتی این بخش به زیر آب رفته و اتصال راه های مورد نظر از بین رفته است ، که این طرح در راستای اصلاح هرچه بهتر و اتصال مجدد این راه ها و از بین بردن مشکلات تردد مردم منطقه ، چه قبل از احداث و چه بعد از احداث سدها و همچنین کوتاه تر کردن مسیر  اصفهان - خوزستان و چهار محال بختیاری – خوزستان نهادینه گردید. با اجرای این طرح و اتصال تعدادی از راه های جایگزین به دلیل کوتاه تر بودن این مسیر ، راه جایگزین مذکور به راه اصلی اصفهان – خوزستان تبدیل شده و سبب از بن بست در آمدن شهرهای ایذه ، دهدز و لردگان شده است.

 • اجرای مسیر جایگزین انتقال خطوط لوله نفت و گاز
 • احداث مسیر های جایگزین در محورهای ایذه ـ لردگان
 • احداث پل و مسیر جایگزین سه بلوطک
 • احداث مسیر های جایگزین در محورهای شهرکرد – ایذه
 • اجرای مسیر جایگزین کارون 3
تاریخچه و سوابق
طرح راههاي جايگزين در سال 1375 به تصويب رسيده و اجراي قسمتهائي از آن شامل قطعه دوم راه اصلي منج – بيدله و راه جايگزين محور شهركرد – اهواز بعهده وزارت نيرو ( شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران ) گذاشته شده که عملیات اجرایی آن از سال 1382 شروع گردیده است .
 
موقعیت و جانمایی
راه‌های جایگزین کارون 4 در استان چهارمحال و بختیاری شهرستان لردگان واقع و قسمتی از طرح نیز شامل راه‌های جایگزین کارون 3 در استان خوزستان می‌باشد. اجرای خطوط لوله نفت نیز در محدوده سد کارون 4، در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است.
 
مشخصات رودخانه
رودخانه‌های واقع در محدوده طرح که راه‌های جایگزین آنها را قطع می‌نماید شامل رودخانه ارمند، بازفت و منج بوده که همگی از رشته کوههای زاگرس سرچشمه می‌گیرند و عبور محورها از روی دریاچه رودخانه‌های ارمند و بازفت و رودخانه منج خواهد بود.
 
ویژگی‌ها
 •  اجرای مسیر جایگزین انتقال خطوط لوله نفت و گاز 
   تغییر مسیر انتقال خطوط لوله و نفت و گاز قبلی که در اثر احداث سد به زیر آب می رود. 
 •  احداث مسیر های جایگزین در محورهای ایذه ـ لردگان 
    تغییر مسیر جاده های قبلی که در اثر احداث سد کارون 3 به زیر آب می رود
 • احداث پل و مسیر جایگزین سه بلوطک 
   پل و مسیر دسترسی سه بلوطک که پل ارتباطی دو سمت دریاچه سد کارون 3 که در اثر آبگیری سد کارون 3 به زیر آب رفته است.
 •  احداث مسیر های جایگزین در محورهای شهرکرد – ایذه 
    تغییر مسیر جاده های قبلی که در اثر آبگیری سد کارون4 به زیر آب رفته است.
 •   اجرای مسیر جایگزین کارون 3 
   مسیر بالا دست دریاچه کارون 3 شامل سادات ـ شیوند، سادات ـ  بارز، بارز ـ خرسان ، خرسان- چالدراز که در اثر احداث سد کارون 3 راه دسترسی به زیر آب رفته است


       
بازدید: