پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته

معرفی
اهداف
  • نمكزدائي 200 ميليون متر مكعب آب ازدرياي خزر در سال  و انتقال آن به شهر هاي فلات مركزي در استان سمنان
  • تامين آب شرب و صنعت شهرهای حوضه فلات مرکزی ايران با استفاده از پتانسيل آبهاي غير متعارف موجود
  • تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله 
  • توسعه صنايع و معادن موجود در منطقه 
  • رشد اشتغال در نواحي هدف 
  • رشد و توسعه اقتصادی شهرهای حاشيه کوير
تاریخچه و سوابق
با عنایت به شرایط اقلیمی کشور، سرزمین پهناور ایران جزء مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می گردد، کمبود منابع آبی و توزیع ناموزن جریان های سطحی آب در مناطق مذکور  محدودیت‌هایی را جهت استفاده از این عنصر حیاتی بوجود آورده است. لذا حل مشکل کمبود منابع آبی در حوزه های کم آب کشور از جمله کویر مرکزی از اصلی‌ترین  سیاست‌های دولت می باشد . در این راستا بهترین راهکار برای کاهش تنش های آبی وکاهش چالش های منطقه اعم از جلوگیری مهاجرت بی‌رویه به استان‌های همجوار، رفع مشکلات اجتماعی، ایجاد اشتغال و... استفاده از منابع آبی غیر متعارف بعنوان یکی از روش های تامین آب مورد نیاز برای مصارف شرب و صنعت می باشد.
آبهای متعارف :
آبهایی که بر اساس تعاریف عمومی آب مصرفی و در دسترس محسوب می شود شامل :
1- آبهای سطحی 2- آب چاهها
آبهای غیرمتعارف :
آبهایی که بر اساس تعاریف عمومی آب در یک یا چند مرحله جهت بهره برداری ایجاد میشود شامل :
1- آب دریاها ودریاچه‌ها 2- آب‌های شور و لب شور
با گسترش شهر نشینی و توسعه صنعتی، سرانه آب در دسترس(آبهای متعارف) با کاهش مداوم مواجه بوده و پیش بینی می شود تا سال 1400 از مرحله کم آبی به فاز تنش آبی وارد شویم
 بنابر این یکی از راهکارهای تامین کمبود آب علاوه بر اعمال مدیریت جدی بر نحوه مصرف منابع آبی ،استفاده از آبهای  غیر متعارف می باشد. در این راستا :
در اواخر سال 1388 موضوع انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان بعنوان یکی از استانهای مهم کم آب حوضه کویر مرکزی در دستور کار استانداری استان قرار گرفت. پیگیریهای صورت پذیرفته منجر به تصویب انجام مطالعات در کارگروه بررسی تامین آب استان در مورخ 7/4/89 با حضور معاون اول محترم رئیس جمهوری و وزیر نیروگردید و مصوبه هيئت دولت در سفر استاني سمنان به تاريخ 14/10/89  با شماره 46065/248489 مورخ 03/11/89 به وزارت نيرو ابلاغ شد و نهایتا در تاريخ 30/03/ 90 طرح به شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران به عنوان دستگاه اجرايي ابلاغ شد.
موقعیت و جانمایی
این طرح به صورت دو خط لوله به طول 160 کیلومتر از سواحل دریای خزر مجاورت نیروگاه نکا آغاز شده و پس از عبور از شالیزارها و مناطق جنگلی در استان مازندران در مسیر خط لوله نکا-ری امتداد یافته و از منطقه دوآب وارد منطقه خطیرکوه در استان سمنان شده و در نهایت با عبور از تونل چشمه روزبه در حوالی شهر شهمیرزاد به دو شاخه تبدیل شده که یک خط لوله به سمت دامغان و شاهرود به طول 172 کیلومتر و دیگری به سمت سمنان و گرمسار به طول 132 کیلومتر کشیده می شود.
ویژگی‌ها
اولین پروژه انتقال آب ازدریای خزر وبزرگترین طرح استفاده از آب غیر متعارف در کشور
گستردگی محدوده اجرای طرح به لحاظ فاصله (حدود 200 کیلومتر )
تنوع موضوعی و عملیاتی در بخش های تشکیل دهنده طرح (شامل آب گیری، نمک زدایی، دفع پساب خطوط انتقال لوله، تونلها، ایستگاههای پمپاژ، نحوه تامین برق، نیروگاه های برق آبی)                                                
پیچیدگی های فنی و اجرایی  بدلیل کم تجربه گی بخش مهندسی کشور در بخش های از طرح (آبگیری ونمک زدایی)
اهمیت و حساسیت موضوع تامین کالا و تجهیزات (حدود 70 درصد از وزن کل عملیات می باشد) به لحاظ کیفیت ( (vendor ، زمان ( هزینه و تغییر در تکنولوژی)  و نحوه تامین (کارفرماو یا پیمانکار)
اثرات جانبی
بزرگترين عامل محدود كننده رشد وتوسعه شهر هاي حاشيه كوير مركزي ايران كمبودآب است وبا اجراي اين طرح عظيم وحل مشكل كم آبي،دستيابي به اهداف كلان چشم انداز بيست ساله توسعه اقتصادي ،اجتماعي و فرهنگي استان ميسر ميشود.
       
بازدید: