پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته

در این بخش به معرفی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
معرفی
اهداف
  • تولید 986 گیگاوات ساعت در سال انرژی برقآبی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای (CO2) به میزان  626.110 تن در سال در راستای CDM
  • کاهش هزینه استهلاک نیروگاه‌های حرارتی
  • اشتغالزایی در منطقه در حین اجرای طرح و در دوران بهره‌برداری
  • ایجاد محیط تفریحی و توریستی برای گردشگران داخلی
تاریخچه و سوابق
طبیعت منطقهمطالعات مرحله پيش شناخت و شناخت طرح هاي توليد انرژي برقابي حوزه رودخانه دز و سرشاخه‌های آن تا قبل از بهمن ماه 1372 توسط مهندسين مشاور مهاب قدس انجام شد. در آذر ماه 1373 مطالعات مرحله اول طرح سد و نيروگاه رودبار لرستان توسط مهندسين مشاورقدس نيرو آغاز گرديد و در بهمن ماه 1381 مطالعات فاز دوم طرح با مشاركت شركت مهندسين مشاورقدس نيرو و رهبری شركت مشاور انگليسي هالكرو ادامه یافت و عملیات اجرایی راهها و تونلهای دسترسی و تونل انحراف درنیمه دوم سال 82 آغاز گردید.
موقعیت و جانمایی
سد رودبار لرستان بر روي رودخانه رودبار(از سرشاخه‌هاي شرقی حوزه آبگیر رودخانه دز) و در فاصله حدود 100 كيلومتري جنوب شهرستان اليگودرز در استان لرستان واقع گردیده است.
مورفولوژی رودخانه رودبار در این محدوده و چرخش مسیر آن در پایین‌دست محل احداث سد به‌گونه‌ای است که اختلاف ارتفاعی طبیعی حدود 300 متر را ایجاد می‌کند (در محلی که رودخانه نام الکن بخود می‌گیرد).
مشخصات رودخانه
رودخانه رودبار از سرشاخه‌های اصلی شاخه شرقی دز یا بختیاری می‌باشد. سر شاخه‌های اصلی این رودخانه شامل رودخانه‌های قلیان (که خود از سرشاخه‌های دره دزدان،‌ داعی و دره لکو تشکیل شده است)، رودخانه کاکلستان و رودخانه وهرگان می‌باشند. این رودخانه در مسیر خود یک رشته ارتفاعات U شکل و به‌طول 38 کیلومتر را دور زده و به رودخانه الکن تغییر نام پیدا می‌کند. اختلاف ارتفاع حدود 300 متری بستر رودخانه در طرفین ارتفاعات مذکور، موقعیتی استثنایی جهت تولید انرژی برق‌ آبی را به‌وجود آورده است. رودخانه الکن پس از دریافت چند شاخه کوچک، با تغییر مسیر به سمت جنوب به لیرو  و سپس رودخانه آب زالکی تغییر نام پیدا می‌کند. و نهایتا پس از اتصال رودخانه سرکول به آن به رودخانه بختیاری معروف می‌گردد.
مشخصات حوضه آبریز
مساحت حوضه آبریز رودخانه تا محل احداث سد رودبار لرستان 2255 کیلومترمربع و میزان متوسط جریان سالانه رودخانه در محل سد معادل 30.2 مترمکعب در ثانیه می‌باشد. حداقل دبی ماهیانه رودخانه پس از برداشت‌های بالادست در حدود 4.1 مترمکعب بر ثانیه و حداکثر آن در حدود 250.5 مترمکعب بر ثانیه می‌باشد. همچنین آورد سالیانه این رودخانه 957 میلیون مترمکعب و حداکثر سیلاب محتمل حوضه در حدود 3734 مترمکعب بر ثانیه می‌باشد.
ویژگی‌ها
  • وجود اختلاف ارتفاع طبيعي بیش از 300 متر بين محور سد و نيروگاه
  • استقرار محل اجراي پروژه در استان لرستان و در مجاورت استانهاي اصفهان و چهار محال بختياري و خوزستان
  • تنوع آب و هوایي ، توپوگرافي پر شيب ، صعب العبور بودن و دسترسي هاي دشوار منطقه
  • وجود طبيعت بسيار بكر و زيبا و جاذبه هاي گردشگري در منطقه مانند آبشار آب سفيد
  • عبور خط انتقال 400 کیلوولت شهید عباسپور – انجیرک از محل کلیدخانه طرح
       
بازدید: