پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران > اخبار > با حضور رئيس جمهوري ؛ عمليات اجرايي بلندترين سد جهان آغاز شد  

اخبار: با حضور رئيس جمهوري ؛ عمليات اجرايي بلندترين سد جهان آغاز شد

رو تیتر

 

عنوان

با حضور رئيس جمهوري ؛ عمليات اجرايي بلندترين سد جهان آغاز شد   

متن

پيش از ظهر روز پنج شنبه هشتم فروردين ، عمليات ساخت بلندترين سد بتني جهان با دستور رئيس جمهوري آغاز شد.
به گزارش روابط عمومي شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران ، دكتر محمود احمدي نژاد پس از آغاز عمليات اجرايي سد بختياري طي سخناني اظهار داشت : آنچه كه مهمتر از ساخت سد بختياري به عنوان بلندترين سد بتني جهان مطرح است ، تجلي خود باوري و ايمان در كشور است.
وي افزود:فراموش نمي كنيم كه قبلاً  درساخت سدهاي كوچكتر ما به ديگران وابسته بوديم و آنها تصميم مي گرفتند و خود سد را اجرا مي كردند.
رئيس جمهور با بيان اينكه سد بختياري مخزني به حجم 2/5 ميليارد متر مكعب آب را مديريت مي كند ، يادآور شد: يكي از بهترين راه‌هاي مديريت آب در كشور ما ساخت سد است. دكتر احمدي نژاد به ظرفيت 1500 مگاواتي نيروگاه بختياري در فاز اول و 1000 مگاوات در فاز توسعه اشاره نمود و گفت: از ديگر بركات اين طرح بزرگ تنظيم آب براي پايين دست در فصل تابستان و تامين برق مورد نياز كشور است.
وي وسعت درياچه سد بختياري را بيش از 69 كيلومتر اعلام و خاطر نشان نمود: سد بختياري پس از آبگيري مي‌تواند به بهترين مكان براي گردشگري ، ورزش‌هاي آبي و پرورش ماهي تبديل شود. احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود به پيچيدگي‌هاي اجراي اين طرح بزرگ اشاره كرد و افزود: قرار بود براي تامين منابع مالي اين طرح از اعتبارات خارجي استفاده كنيم و آنها نيز پيمانكاران خود را به كشور ما بياورند اما با توجه به اينكه براي اجراي اين طرح بيش از 3500 ميليارد تومان اعتبار پيش بيني شده تصميم گرفتيم كه اين طرح بزرگ را به دست كارشناسان توانمند داخلي بسازيم.
 رئيس جمهوري آغاز عمليات اجرايي بلندترين سد جهان را به مردم استان لرستان ، مقامات محلي و دست اندركاران طرح تبريك گفت و اظهار داشت: به فضل الهي ملت ايران از همه موانع بد خواهان عبور كرده و هيچ چيزي نمي‌تواند مانع پيشرفت كشور ايران شود. وي اذعان داشت: با شروع عمليات اجرايي سد بختياري اراده ملت ايران براي پيشرفت به جهانيان نشان داده مي‌شود و در اين مسير فشارهاي سياسي و اقتصادي تأثيري ندارد.
همچنين در اين مراسم مهندس مجيد نامجو وزير نيرو به بيان برنامه‌هاي كلي وزارت نيرو پرداخت و گفت: رويكرد اول ما اتمام پروژه‌هاي دولت‌هاي گذشته مانند طرح‌هاي گتوند و سياه بيشه بوده است. وي افزود: رويكرد دوم ما آغاز عمليات اجرايي پروژه‌هاي بلند مدت كه در دولت‌هاي آينده به بهره‌برداري مي‌رسند مانند طرح‌هاي بختياري و گرمسيري بوده است. وزير نيرو رويكرد سوم را بحث‌هاي انتقال آب از درياهاي شمال و جنوب به فلات مركزي ايران برشمرد. مهندس نامجو به وضعيت پروژه‌هاي بخش آب استان لرستان نيز اشاره نمود و گفت: هم اكنون 10 سد توسط آب منطقه‌اي، همچنين چهار سد بزرگ كشور و پنج طرح‌ آبياري و زهكشي نيز در اين استان در دست ساخت است.
در ادامه اين مراسم مهندس سيد محمدرضا رضازاده مدير عامل شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران طي گزارشي به معرفي حوضه‌هاي آبريز دز، كرخه و كارون پرداخت. وي در مورد اهداف و منافع ساخت این سد برای کشور اضافه کرد: هدف از ساخت این سد نصب یک هزار و 500 مگاوات ظرفیت نیروگاه برق آبی است که امکان تولید سالانه سه هزار گیگاوات ساعت برق، کنترل سالانه پنج میلیارد متر مکعب آب در حوضه رودخانه دز و بختیاری را فراهم می سازد.
وی در این مورد خاطر نشان کرد: جلوگیری از ورود رسوبات رودخانه بختیاری به مخزن سد دز و افزایش عمر مفید آن سد همچنین ایجاد یک مخزن مطمئن آب برای سه نیروگاه جریانی، حدّ فاصل سد بختیاری و سد دز بر روی رودخانه دز از جمله اهداف این سد است كه امکان مدیریت بهینه منابع آب به منظور افزایش سطح زیر کشت اراضی پایین دست، کنترل سیلاب های مخرب فصلی و افزایش عمر سد دز از دیگر اهداف مهم ساخت سد بختیاری به شمار می رود.
مهندس رضا زاده در مورد تامین منابع مالی این پروژه گفت: طی تصویب نامه ای که از سوی هیات محترم وزیران صادر شده ، اموال و دارایی های نیروگاه های شهید رجایی 1 و 2 و مسجد سلیمان به منظور اجرای طرح سد و نیروگاه بختیاری اختصاص یافته است.
علاوه بر اين در اين مراسم دكتر دهمرده استاندار لرستان طي سخناني اظهار داشت: در سال حماسه سياسي - حماسه اقتصادي و عليرغم همه مشكلاتي كه دشمنان فراهم كرده‌اند ، شاهد كلنگ زني بلندترين سد جهان در استان لرستان هستيم.
وي با ارائه گزارشي از افزايش سرمايه گذاري‌ها در استان لرستان ، از همه دست اندركاران طرح بختياري تقدير و تشكر نمود. سپس حجت الاسلام و المسلمين ميرعمادي نماينده ولي فقيه و امام جمعه خرم آباد گفت : آغاز عمليات اجرايي سد بختياري، اقدامي بزرگ و ارزشمند در راستاي فرامين مقام معظم رهبري در خلق حماسه اقتصادي است. وي عظمت ايران در ميان ساير كشورهاي دنيا را بخاطر كسب اين پيشرفت ها دانست.
سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در 80 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در میان ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس در مجاورت ایستگاه تنگ پنج راه آهن سراسری (هشتمین ایستگاه حدفاصل درود- اندیمشک) ساخته می شود.
این سد از نوع بتنی دو قوسی با ارتفاع 325 متر و طول تاج 509 متر طراحی شده و برای ساخت آن چهار میلیون و800 هزار متر مکعب  بتن ریزی مورد نیاز است .
نیروگاه سد بختیاری نيز از نوع زیر زمینی و با 6 واحد توربین به قدرت 250 مگاوات ساخته خواهد شد؛ ظرفیت تولید این نیروگاه یک هزار و 500 مگاوات و با ظرفیت تولید سالیانه سه هزار گیگاوات ساعت خواهد بود.
جهت مشاهده گزارش تصويري كليك كنيد.

منبع

 

موضوع خبر

طرح بختياري 

پیوند مرتبط

 

تاریخ انقضاء

 

اولویت

بالا 

ترتیب اولویت

لینک خبر

 

عکس

ضمیمه‌ها
untitled.bmp    
نوع محتوی: خبر
ایجاد شده در 08/01/1392 14:41  توسط محمد، علیرضا 
آخرین اصلاح در 21/01/1392 12:55  توسط محمد، علیرضا 
بازدید:
 
 
   
1385-1394© تمام حقوق معنوی مربوط به مطالب، تصاویر و اطلاعات منتشر شده در سایت و زیر سایتهای مربوط به دامنه http://Iwpco.ir متعلق به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد؛ و
هر گونه دخل و تصرف ممنوع بوده و همچنین دوباره نشر فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.