پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران > اخبار > سد و تصفیه‌خانه سردشت افتتاح شد  

اخبار: سد و تصفیه‌خانه سردشت افتتاح شد

رو تیتر

با حضور رئیس‌جمهور؛ 

عنوان

سد و تصفیه‌خانه سردشت افتتاح شد 

متن

با دستور دکتر حسن روحانی از طریق ویدئو کنفرانس، سد سردشت و تصفیه‌خانه شهرهای سردشت و ربط در استان آذربایجان‌غربی طی روز سه‌شنبه 31 اردیبهشت‌ماه افتتاح شد.

مهندس مرادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اعلام این خبر افزود: سد مخزنی سردشت با هدف استفاده بهينه از پتانسيل منابع آبي موجود، تأمين انرژي برق‌آبی موردنیاز کشور، تأمین آب شرب حدود 80 هزار نفر ساکنین منطقه و تأمین آب کشاورزی حدود 7800 هکتار اراضی شهرستان سردشت احداث شده است.

مهندس مرادی با اشاره به پتانسیل این سد برای تأمين انرژي برق‌آبی موردنیاز کشور، اظهار داشت: ظرفیت نصب نیروگاه برقابی سردشت برابر ۱۵۰ مگاوات (سه واحد 50 مگاواتی) بوده و توان تولید 421 گیگاوات ساعت برق در سال را دارد که پیش‌بینی می‌گردد اولین واحد نیروگاه سد سردشت در زمان پیک مصرف برق (مردادماه 1398) وارد مدار شده و 2 واحد دیگر نیز پس از آن به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت آب و نیرو افزود: تصفیه‌خانه آب شرب شهرهای سردشت و ربط و روستاهای اطراف به همراه 15.5 کیلومتر خط لوله انتقال آب، طی 26 ماه با ظرفیت 495 لیتر بر ثانیه برای افق جمعیتی سال 1425 طراحی و در حال بهره‌برداری می‌باشد.

وی یادآور شد: با اجرای عملیات جانبی این سد، از جمله: تصفیه‌خانه شهرهای سردشت و ربط، احداث بیش از 15 کیلومتر جاده جایگزین، احداث پل به طول 368 متر بر روی دریاچه مابین شهرهای سردشت، مهاباد و بانه، احداث خط لوله گاز به طول بیش از 7 کیلومتر و امکان توسعه کشاورزی و دامپروری با برداشت آب از مخزن سد، علاوه بر اشتغال‌زایی موجب توسعه زیرساخت‌ها در این منطقه گردیده است.

گفتنی است سد سردشت سنگریزه‌ای با هسته رسی و ارتفاع 112 متر از پی می‌باشد و دریاچه سد سردشت گنجایش حدود 387 میلیون مترمکعب آب را داشته و امکان تنظیم آب به میزان بیش از یک میلیارد مترمکعب در سال را دارد.

منبع

 

موضوع خبر

 

پیوند مرتبط

 

تاریخ انقضاء

 

اولویت

عادی 

ترتیب اولویت

لینک خبر

 

عکس

ضمیمه‌ها
اففتاح سد سرشت.mp4_snapshot_04.10_[2019.05.21_17.52.45].bmp    
نوع محتوی: خبر
ایجاد شده در 04/03/1398 13:59  توسط Kolivand-Mehdi 
آخرین اصلاح در 12/03/1398 09:53  توسط Kolivand-Mehdi 
بازدید:
 
 
   
1385-1394© تمام حقوق معنوی مربوط به مطالب، تصاویر و اطلاعات منتشر شده در سایت و زیر سایتهای مربوط به دامنه http://Iwpco.ir متعلق به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد؛ و
هر گونه دخل و تصرف ممنوع بوده و همچنین دوباره نشر فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.