پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران > اخبار > انسجام سد سیمره و سد کرخه به منظور کاهش قابل ملاحظه دبی ورودی به رودخانه کرخه  

اخبار: انسجام سد سیمره و سد کرخه به منظور کاهش قابل ملاحظه دبی ورودی به رودخانه کرخه

رو تیتر

 

عنوان

انسجام سد سیمره و سد کرخه به منظور کاهش قابل ملاحظه دبی ورودی به رودخانه کرخه 

متن

وجود مخزن سد سیمره در یکی از سرشاخه‌های اصلی رودخانه کرخه، کمک بی‌بدیلی در مهار سیلاب جاری در این حوضه آبریز است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مهندس بهروز مرادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان این مطلب افزود: با توجه به بارش‌های کم‌سابقه اخیر در غرب کشور، سد سیمره در استان ایلام توانست حجم بالایی از سیلاب‌های بالادست حوضه آبریز این سد را کنترل و از ورود سیلاب‌های مخرب به استان‌های لرستان و خوزستان جلوگیری نماید.

 وی افزود: با دستور وزیر نیرو در ایام ابتدایی سال، با حضور کلیه عوامل اجرایی در محل سد سیمره و بررسی تمامی جوانب امر، موفق به کنترل دبی 3080 مترمکعبی ورودی به این سد شدیم.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، ضمن اشاره به آورد رودخانه سیمره عنوان کرد: چنانچه این حجم آورد آب در سد سیمره مهار نمی‌شد، با ورود آن به پایین دست و سد کرخه که (آخرین سد پایین‌دست آن به شمار می‌رود) مشکلات و روزهای سختی را برای مردم خوزستان در تعطیلات ایام نوروز رقم می خورد.

مهندس مرادی با تأکید به ایجاد ظرفیت در مخزن سد سیمره قبل از وقوع سیلاب، تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی بارش‌های اخیر، در اسفندماه سال گذشته به میزان 10 متر تراز مخزن را پائین آوردیم که با این اقدام، حدود 400 میلیون مترمکعب ظرفیت برای مهار سیلاب در مخزن ایجاد شد.

 مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: در حوضه کرخه می‌توان با اعمال تمهیدات فنی و افزایش تراز مخزن سد سیمره (از تراز فعلی 708 تا تراز 716) به میزان 400 میلیون مترمکعب دیگر ذخیره موقت ایجاد نمود که پس از فروکش کردن سیلاب این حجم متناسب با کاهش ورودی به سد سیمره، در فرصت مناسب تخلیه گردد.

لازم به ذکر است که در ابتدای سال جاری ارتفاع تراز مخزن 694 متر بوده که به منظور مدیریت سیلاب‌های پیش رو در حوضه کرخه و کاهش تبعات سیلاب در پائین‌دست، این تراز تا ارتفاع 708،35 افزایش یافته است.

منبع

 

موضوع خبر

 

پیوند مرتبط

 

تاریخ انقضاء

 

اولویت

عادی 

ترتیب اولویت

لینک خبر

 

عکس

ضمیمه‌ها
DJI_0055[13-06-16].JPG    
نوع محتوی: خبر
ایجاد شده در 21/01/1398 12:02  توسط Kolivand-Mehdi 
آخرین اصلاح در 21/01/1398 12:04  توسط Kolivand-Mehdi 
بازدید:
 
 
   
1385-1394© تمام حقوق معنوی مربوط به مطالب، تصاویر و اطلاعات منتشر شده در سایت و زیر سایتهای مربوط به دامنه http://Iwpco.ir متعلق به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد؛ و
هر گونه دخل و تصرف ممنوع بوده و همچنین دوباره نشر فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.