پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران > اخبار > اختراع «دستگاه میراب مخزنی خودکار» به منظور بهره‌وری در مصارف آب  

اخبار: اختراع «دستگاه میراب مخزنی خودکار» به منظور بهره‌وری در مصارف آب

رو تیتر

 

عنوان

اختراع «دستگاه میراب مخزنی خودکار» به منظور بهره‌وری در مصارف آب 

متن

برای نخستین بار دستگاهی با عنوان «دستگاه میراب مخزنی خودکار بهینه‌ساز مکانیکی مصارف آب در کم‌آبی»، توسط همکار شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ثبت اختراع شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مهندس قاسم باسره مخترع این دستگاه در گفتگو با سایت خبری شرکت گفت: مکانیزم به کار رفته در این دستگاه جمع‌آوری آب‌های مقطعي، كم دبي و یا دبي نامتناسب و رهاسازی آب با دبي بالاتر است که می‌تواند آب را قابل استفاده در مقياس وسیع‌تر نموده ضمن ايجاد امكان استفاده از حداقل‌های ظرفيت آبي، بهره‌وری آن را افزايش داده و درنهایت باعث ارتقا اثربخشی می‌گردد.

وی افزود: استفاده از دستگاه اختراع شده به روش خودكار مكانيكي، ضمن سهولت و عدم نياز به دخالت انسان، امكان بهره‌وری از آب را تا چندين برابر به راحتي امکان‌پذیر نموده و مديريت منابع آبي در مناطق دوردست بدون نياز به تخصص و حضور انسان ميسر كرده است.

مهندس باسره تصریح کرد: اين سيستم با تركيب سه مدول چكانه (تريگرينگ)، مخزن تغيير فشار و منبع تنظيمي در مجموع آب‌های كم دبي از مقياس ميكرو مانند آب كولر گرفته تا مقياس متوسط در كنترل و توزيع عادلانه آب، بهبود بهره‌وری در باغات، كمك به محیط‌زیست و حیات‌وحش به‌ویژه در مناطق دورافتاده و بدون نیاز به زیرساخت انرژی، بهره‌وری از آب را چند برابر می‌نماید.

وی در خصوص مزایای استفاده این دستگاه یادآور شد: آبیاری خودکار برنامه‌ریزی‌شده در باغات بدون نیاز به حضور، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، عدم آسیب‌دیدگی سیستم آبیاری قطره‌ای و کیفیت آبیاری با تغییرات سطح آب چاه و تغییرات ولتاژ ورودی برق، اجرای آبشخور و افزایش سطح چندین برابری مراتع در مراقبت از حیات‌وحش، آبیاری سطح چندین برابری باغات با تغییر میزان دبی، استفاده در ایجاد دبی بسیار بالا برای شستشو، استفاده از آب‌های اندک مانند چکابه‌های کولرهای گازی در آبیاری گلدان‌های خانگی، قابلیت تنظیم ساده در میزان ورودی و خروجی، کمک به توزیع عادلانه آب، کنترل میزان تحویلی آب به هر مزرعه از طرف مدیریت منابع آب و خود کشاورز، کاهش اختلافات بین کشاورزان بر سر سهمیه آب کشاورزی، تغییر سیستم نوبت‌دهی آبیاری باغات و مزارع کشاورزی از متوالی به موازی با امتیاز عدم نیاز به حضور کشاورز یا باغدار و تنظیم آبیاری هم‌زمان و در طول روز و به‌طورکلی هر کاربرد صنعتی، کشاورزی، باغبانی، مرتع و دامداری که افزایش مقدار دبی بتواند استفاده مفید و بهره‌وری از آب را افزایش دهد را از امکانات و قابلیت‌های این دستگاه برشمرد.

باسره در خصوص هزینه ساخت این دستگاه گفت: قیمت این دستگاه بسته به انتخاب حجم مخزن ذخیره آب متفاوت است، به طور مثال هزینه ساخت این دستگاه با مخزن 1000 لیتری در حدود یک‌میلیون و پانصد هزار تومان برآورد می‌گردد.

لازم به ذکر است که ایده اختراع این دستگاه توسط آقای باسره در جشنواره ایده‌های برتر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله پایانی راه‌یافته است.

منبع

 

موضوع خبر

 

پیوند مرتبط

 

تاریخ انقضاء

 

اولویت

عادی 

ترتیب اولویت

لینک خبر

 

عکس

ضمیمه‌ها
k970911-basereh.png    
نوع محتوی: خبر
ایجاد شده در 14/09/1397 08:48  توسط Kolivand-Mehdi 
آخرین اصلاح در 14/09/1397 08:50  توسط Kolivand-Mehdi 
بازدید:
 
 
   
1385-1394© تمام حقوق معنوی مربوط به مطالب، تصاویر و اطلاعات منتشر شده در سایت و زیر سایتهای مربوط به دامنه http://Iwpco.ir متعلق به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد؛ و
هر گونه دخل و تصرف ممنوع بوده و همچنین دوباره نشر فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.