پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران > اخبار > تسهیل حضور بخش خصوصی در پروژه‌های آبی و برق‌آبی کشورهای همسایه  

اخبار: تسهیل حضور بخش خصوصی در پروژه‌های آبی و برق‌آبی کشورهای همسایه

رو تیتر

سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران مطرح کرد؛ 

عنوان

تسهیل حضور بخش خصوصی در پروژه‌های آبی و برق‌آبی کشورهای همسایه 

متن

آخرین گزارش عملکرد شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و وضعیت پیش روی آن با حضور مهندس مرادی سرپرست شرکت و مهندس بزرگ‌زاده معاون فنی و پژوهش‌ها در حاشیه آخرین روز از هجدهمین نمایشگاه برق با حضور نمایندگان رسانه‌های جمعی عصر روز دوشنبه مورخ 14 آبان در محل ستاد خبری نمایشگاه تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب نیروی ایران، در ابتدای این نشست مهندس مرادی طی سخنانی به تشریح وضعیت مالی شرکت پرداخت و گفت: بودجه سال 97 شرکت 8 هزار میلیارد تومان مصوب شده که تاکنون 4 هزار میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

وی افزود: حدود 350 میلیارد تومان اوراق مشارکت، صکوک و اسناد خزانه اسلامی نیز به این شرکت برای اجرای طرح‌ها اختصاص یافته که بخشی از آن عملیاتی شده است.

مهندس مرادی در زمینه بدهی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران نیز گفت: دو هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهکاریم که با محاسبه جریمه دیرکرد آن باید 6 هزار میلیارد تومان به بانک‌ها پرداخت کنیم که با استفاده از ظرفیت های تبصره 5 سعی در تهاتر و تسویه آن خواهیم داشت.

سرپرست شرکت در ادامه با اشاره به لزوم صادرات دانش فنی به کشورهای همسایه گفت: در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای عمان، گرجستان، ارمنستان و کوبا مذاکره‌هایی به عنوان تسهیل کننده بخش خصوصی آغاز کرده‌ایم و به عنوان نمونه در حال مذاکره برای اجرای یک نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای در عمان هستیم.

در ادامه نشست خبری وفق روال 5 سال اخیر موضوع طرح گتوند مورد پرسش و بحث خبرنگاران قرار گرفت که علاوه بر اظهارات سرپرست شرکت با توضیحات تکمیلی و مفصل معاون فنی و پژوهش‌های شرکت همراه شد.

وضعیت طرح‌های نیمه‌تمام شرکت و تأثیرات تحریم‌ها بر تداوم اجرای پروژه‌ها پرسش دیگر خبرنگاران بود مهندس مرادی در این خصوص توضیح داد: تا پایان سال آینده همه 12 طرح در حال اجرا در شرکت به پایان می‌رسد.

وی در زمینه تأثیر تحریم‌ها بر تداوم اجرای پروژه‌ها نیز گفت: قبلاً نیز این شرایط را تجربه و از آن عبور کردیم و در تحریم‌های جدید از طریق خطوط LC اروپایی که باز خواهد شد از تحریم‌ها عبور خواهیم کرد و مشکل خاصی در این زمینه ایجاد نمی‌شود.

سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در زمینه سد بختیاری بلندترین سد کشور نیز گفت: با توجه به روند بارش‌های 15 سال اخیر ارتفاع این سد در طراحی‌ها از 335 متر به 275 متر کاهش یافت که این موضوع موجب شد تا از برنامه کمی عقب بیافتیم اما بحث فاینانس طرح تمام شده و آماده اجراست.

وی افزود: تونل انحراف و راه‌های این طرح نیز اجرا شده است.

مرادی گفت: پیش‌تر برای فاینانس سد بختیاری با کشورهای کره و ژاپن مذاکراتی انجام‌شده بود اما به دلیل وجود شرایط خاص تحریم نتوانستیم از فاینانس این کشورها استفاده کنیم و هم اکنون چین طرح سد بختیاری را فاینانس کرده است.

سرپرست شرکت با اشاره به اینکه مطالعه بر روی یک سفره آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان بررسی شده است و سه سفره دیگر باید بررسی شود افزود: آب‌های ژرف مانند چاه نفت اکتشافی است و مطالعه در این خصوص ادامه دارد و همچنین آزمایش‌ میزان تشعشع رادیواکتیویته از آب استخراج شده نیز باید این زمینه انجام شود.

وی در ادامه با تشریح سهم هر یک از نیروگاه‌ها در سبد تولید انرژی الکتریکی کشور از تداوم مذاکرات با پیمانکاران و تأمین‌کنندگان مالی جهت اجرای فاز دوم نیروگاه گتوند خبرداد و گفت: رسالت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران آن است که در افق جدید پیش روی خود طرح‌های بزرگ آب‌رسانی را نیز علاوه بر طرح‌های سد و نیروگاه‌های برق‌آبی، طراحی و اجرا نماید.

منبع

 

موضوع خبر

 

پیوند مرتبط

 

تاریخ انقضاء

 

اولویت

عادی 

ترتیب اولویت

لینک خبر

 

عکس

ضمیمه‌ها
k970819-neshast.JPG    
نوع محتوی: خبر
ایجاد شده در 19/08/1397 10:58  توسط Kolivand-Mehdi 
آخرین اصلاح در 19/08/1397 11:00  توسط Kolivand-Mehdi 
بازدید:
 
 
   
1385-1394© تمام حقوق معنوی مربوط به مطالب، تصاویر و اطلاعات منتشر شده در سایت و زیر سایتهای مربوط به دامنه http://Iwpco.ir متعلق به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد؛ و
هر گونه دخل و تصرف ممنوع بوده و همچنین دوباره نشر فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.