پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران > اخبار > انتشار كتاب آب و رشد سبز  

اخبار: انتشار كتاب آب و رشد سبز

رو تیتر

توسط انتشارات فرهنگ صبا صورت گرفت: 

عنوان

انتشار كتاب آب و رشد سبز 

متن

كتاب «آب و رشد سبز» به همت جامعه مهندسان مشاور ایران منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران، كتاب «آب و رشد سبز» كه تركيبي «ترجمه‌ای تألیفی» از اثري تحت عنوان «water and green growth» است، به کوشش سيدعيسي بزرگ‌زاده پدید آمده و نخستین متن علمی فارسی در نوع خود به شمار می‌رود. اصل اثر كه در دسته‌ی كتب مرجع حوزه توسعه جاي می‌گیرد و راهبردهاي توسعه‌ای پيرامون آب را به بحث می‌گذارد، ماحصل پژوهش مشتركي از «گروه آب و رشد سبز» و «شوراي جهاني آب» است.

در فصل پایانی اين اثر، شیوه‌های ارائه‌شده بر مبناي نمونه‌های عيني براي حوزه سرزميني ايران، نمونه‌سازی و در قالب تألیفی هم‌راستا با اثر اوليه، ارائه‌شده است.

بر اين اساس می‌توان گفت هدف از انجام پژوهش آب و رشد سبز، ارائه‌ی پارادایمی است که به کمک آن بتوان کشورها را راهنمایی کرد تا متناسب با شرایط درون‌زاد و برون‌زاد بخش آب خود، سامانه‌ی حکمرانی آب ویژه‌ای را طراحی و راه‌اندازی کنند که به کار تعریف و اجرای پروژه‌های سازگار با مؤلفه‌های سه‌گانه‌ی توسعه‌ی پایدار (اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی) آيد.

گروه آب و رشد سبز نخست 26 پروژه و در گام بعدی 11 پروژه‌ی بزرگ و متفاوت از کشورهای مختلف را مورد تجزیه‌وتحلیل ژرف قرار داده‌اند و نقش عوامل درون‌زاد و برون‌زاد و نیز نهادهای آبی، نهادهای حاکمیتی، بازار گرا و جامعه‌محور را در آن‌ها بررسی کرده‌اند. با کمک نتایج این 11 مورد مطالعاتی، مدلی راهبردی طرح‌ریزی و ارائه شده که به کمک آن می‌توان در هر کشور میزان تأثیرگذاری، نقش‌آفرینی و تکامل هر یک از نهادهای آبی و ابزارهای سیاست‌گذاری را ارزیابی کرد.

در فصل پایانی کتاب حاضر، نگارنده پس از مرور اجمالی عوامل درون‌زاد و برون‌زاد و عملکرد بخش آب، با کمک این مدل، وضعیت نهادهای آبی و ابزارهای سیاست‌گذاری را در ایران سنجیده است. نتایج به‌دست‌آمده از این مدل نشان می‌دهد که در ایران نقش‌آفرینی و میزان تکامل هیچ‌یک از نهادهای آبی در شرایط مطلوب قرار ندارد اگرچه به‌طور نسبی نهاد حاکمیتی بهتر از دو نهاد دیگر و نهاد بازار گرا بهتر از نهاد جامعه‌محور است.

با خواندن این کتاب خواهیم دید، طی رابطه‌ای دوسویه، هم نهادهای آبی و ابزارهای سیاست‌گذاری مؤثر می‌توانند به پیدایش یک پروژه سبز و هم‌راستا با توسعه پایدار بیانجامد و هم یک پروژه سبز و سازگار با توسعه پایدار قادر است به بهبود و تکامل بیشتر نهادهای آبی و ابزارهای سیاست‌گذاری یاری رساند. همچنین «آب و رشد سبز» دانشی نسبی در خصوص پیدایش ایده توسعه پایدار و پارادایم‌های وابسته فراهم می‌کند تا تصمیم سازان و تصميم گیران بتوانند با نگاهی ژرف‌تر و دانشی‌تر به طرح‌ریزی سامانه‌ی راهبری آب کشور بپردازند.

اين كتاب به همت و پشتيباني علمي جامعه مهندسان مشاور ايران در شمارگان یک هزار نسخه توسط انتشارات فرهنگ صبا به شماره شابك 9-96-7049-600-978 منتشرشده و به قيمت 250 هزار ريال در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است.

منبع

 

موضوع خبر

 

پیوند مرتبط

 

تاریخ انقضاء

 

اولویت

عادی 

ترتیب اولویت

لینک خبر

 

عکس

ضمیمه‌ها
k970515-rosd sabz.jpg    
k970515-sotitr1.jpg    
نوع محتوی: خبر
ایجاد شده در 16/05/1397 13:09  توسط Kolivand-Mehdi 
آخرین اصلاح در 16/05/1397 13:13  توسط Kolivand-Mehdi 
بازدید:
 
 
   
1385-1394© تمام حقوق معنوی مربوط به مطالب، تصاویر و اطلاعات منتشر شده در سایت و زیر سایتهای مربوط به دامنه http://Iwpco.ir متعلق به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد؛ و
هر گونه دخل و تصرف ممنوع بوده و همچنین دوباره نشر فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.