پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران > اخبار > ایستگاه مکانیزه پایش لحظه‌ای کیفیت آب راه‌اندازی می‌شود  

اخبار: ایستگاه مکانیزه پایش لحظه‌ای کیفیت آب راه‌اندازی می‌شود

رو تیتر

به همت شرکت آب و نیرو؛ 

عنوان

ایستگاه مکانیزه پایش لحظه‌ای کیفیت آب راه‌اندازی می‌شود 

متن

به همت شرکت آب و نیرو و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان، برای اولین بار در ایران به‌زودی ایستگاه مکانیزه پایش برخط و لحظه‌ای کیفیت آب رودخانه‌ها، مخازن سدها و دریاچه‌ها، راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، در دریاچه‌های پشت سد معمولاً لایه‌بندی‌های حرارتی در عمق آب رخ می‌دهد که در صورت ورود آلاینده‌ها به مخزن می‌تواند سبب بروز و تشدید شرایط تغذیه گرایی در مخزن شود؛ بنابراین در صورت پایش کیفیت آب رودخانه ورودی و مخزن سد، می‌توان پیش از وقوع شرایط تغذیه گرایی، از بروز آن آگاه و تمهیدات لازم را جهت مدیریت کیفیت آب مخزن سد به کاربست. همچنین در صورت وجود داده‌های پیوسته از کیفیت آب رودخانه و با کمک مدل‌های عددی می‌توان شرایط کیفی آب دریاچه سد را پیش از آبگیری پیش‌بینی نمود و در صورت نیاز پیشنهادها و راهکارهای لازم را برای بهبود کیفیت آب مخزن سد در دوره بهره‌برداری، ارائه نمود.

بر این اساس اندازه‌گیری پارامترهایی نظیر دما، شوری، اکسیژن محلول، کدورت، کلروفیل«آ»، سیانوباکتریها و pH، در کنار برداشت مواد مغذی همچون TN و TP جهت بررسی وضعیت کیفیت آب و نیز تغذیه گرایی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برای اولین بار در کشور سامانه پایش برخط (online) و لحظه‌ای کیفیت آب رودخانه با قابلیت اندازه‌گیری هم‌زمان 13 پارامتر مختلف کیفیت آب، توسط شرکت آب و نیرو در حال راه‌اندازی است. این سامانه پایش متشکل از دو ایستگاه مستقل است که هم‌زمان قادر به ‌اندازه‌گیری پارامترهایی چون دمای آب، pH، EC، TSS، DO، BOD، COD، TOC، PO4، NO3، NH4، TN، TP است که قابلیت توسعه و افزایش سایر پارامترهای کیفی را نیز دارد. علاوه بر این یک دستگاه نمونه‌بردار اتوماتیک و قابل‌ برنامه‌ریزی نیز در این ایستگاه‌ها تعبیه شده است که قادر است بر اساس برنامه تعریف شده در بازه‌های مختلف زمانی و یا بروز شرایط خاص نسبت به نمونه‌برداری و نگهداری نمونه‌ها در شرایط استاندارد اقدام نماید.

گفتنی است که این ایستگاه مکانیزه که یک آزمایشگاه مجهز است و قابلیت حمل‌ونقل و جابجایی دارد و در صورت نصب آن در مسیر رودخانه‌ها می‌تواند اطلاعات کامل و دقیقی را در اختیار مجریان و کارفرمایان قرار دهد.

منبع

 

موضوع خبر

 

پیوند مرتبط

 

تاریخ انقضاء

 

اولویت

عادی 

ترتیب اولویت

لینک خبر

 

عکس

ضمیمه‌ها
k970417-payesh.jpg    
نوع محتوی: خبر
ایجاد شده در 17/04/1397 10:22  توسط Kolivand-Mehdi 
آخرین اصلاح در 17/04/1397 10:26  توسط Kolivand-Mehdi 
بازدید:
 
 
   
1385-1394© تمام حقوق معنوی مربوط به مطالب، تصاویر و اطلاعات منتشر شده در سایت و زیر سایتهای مربوط به دامنه http://Iwpco.ir متعلق به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد؛ و
هر گونه دخل و تصرف ممنوع بوده و همچنین دوباره نشر فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.