پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته

در این بخش به معرفی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
 
اهداف
 1. تولید 1.121 گیگاوات ساعت در سال انرژی برقآبی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای (CO2)اهداف به میزان  711.835تن در سال در راستای CDM
 2. کنترل سیلاب
 3. افزایش تولید انرژی در سد‌های پایین دست
 4. کنترل رسوبات رودخانه و افزایش عمر سد‌های پایین‌دست
 5. اشتغالزایی
 6. پرورش آبزیان
 7. افزایش جاذبه گردشگری
 8. کاهش انتشار گاز‌های دی‌اکسید‌کربن
تاریخچه و سوابق
 • مطالعات مرحله اول؛ شرکت مهندسین مشاور مهاب قدس
 • مطالعات بازنگری مرحله اول؛ مشارکت آبان پژوه، پارس آب تدبیر و اشتوکی سال 1383
 • مطالعات مرحله دوم؛ مشارکت آبان پژوه و اشتوکی سال 1386
 • مطالعات ژئوتکنیک و مقاومت مصالح
 • احداث کمپ اداری- مسکونی؛ سال 84-1386
 • انجام عملیات نقشه برداری سایت، مخزن....
موقعیت و جانمایی
موقعیت و جانماییساختگاه سد‌خرسان 3 (محور طلایه) در بخش علیای رودخانه خرسان در استان چهار محال بختیاری در بخش جنوب غربی ایران در دامنه شمال شرقی کوه‌های زاگرس چین خورده در ناحیه‌ای به طول شرقی حدود˝25 ،´58 ، °‌50 و عرض شمالی˝50 ،´14، °31 در حوالی روستاهای طلایه و آتشگاه به فاصله تقریبی 50 کیلومتری از شهرستان لردگان واقع شده است.
دسترسی به ساختگاه سد خرسان 3 از طریق جاده اصفهان ـ بروجن ـ لردگان و یا شهرکرد ـ بروجن ـ لردگان و از طریق جاده آسفالته لردگان ـ سردشت ـ آتشگاه امکان پذیر است. جاده لردگان ـ آتشگاه به فاصله حدود 300 متری شرق ساختگاه به رودخانه خرسان منتهی می‌گردد.
مشخصات رودخانه
موقعیت و مشخصات رودخانهاین رودخانه که به "خرسان" شهرت گرفته است، بزرگترین ریزابه رود کارون است و ازکوه‌های "تنگ سرخ" و "کنه دوده سه" در 43 کیلومتری جنوب شرقی یاسوج و 15 کیلومتری شمال غربی شهر اردکان فارس سرچشمه می‌گیرد و به نام رودخانه "بشار" به سوی شمال غربی امتداد می‌یابد. این رودخانه ضمن عبور از دره غربی کوه "تنگ سرخ"، روستاهای "بردزرد"، "تنگ مشکان" و "تنگ خشک" را سیراب می‌سازد. در یک کیلومتری غرب روستای "تنگ سرخ" با رود "تنگ سرخ" یا "محمود بیگی" درهم می‌آمیزد و به دره میان کوه‌های "توپ عبدالله"(در قسمت شرق) و "پازنان"(در قسمت غرب) وارد می‌شود.
در مدخل دره مزبور روستای "ده تولی" را مشروب می‌کند و پس از آمیختن با یک ریزابه شرقی با آب دره "دلی صفدر" و سپس با رود "وزگ" مخلوط می‌گردد و از طریق دره شرقی کوه "خرکلون" به سوی روستای "کلگه" جاری می‌شود.
پس از عبور از روستای "سرتنگ"، در 3 کیلومتری روستای "ده شیخ" با آب دره "آبزا" در هم می‌آمیزد و بعد از عبور از روستاهای "ده کهنه" و "سرسور" به روستای "دوراه" می‌رسد.
در شرق روستای اخیر با رودخانه "گرداب", که از تنگ "آبدوهی" می‌گذرد, مخلوط می‌شود و به نام رودخانه "گرم" و گاه به نام رود "خرسان" به ناحیه لردگان در چهار محال و بختیاری وارد می‌شود. طول رودخانه خرسان 180 کیلومتر و طول ارتفاع سرچشمه آن از سطح دریا 2900 متر می باشد.
مشخصات حوضه آبریز
حوضه آبریز رودخانه خرسـان یکی از سر شاخه های حوضه آبریز رودخانه کارون است. بخش عمده حوضه مذکور کوهستانی بوده و ارتفاع بلندترین نقطه آن در کوه دنا در حدود 4437 متر از سطح دریا و متوسط ارتفاع حوضه برابر2398 متر از سطح دریا می باشد. سطح حوضه آبریز خرسان تا محل محــور پیشنهادی برای سد خرسان سه برابر 7733 کیلومتر مربع می باشد.

خلاصه مشخصات فیزیوگرافی سد خرسان سه
 
موقعیت
مساحت
محیط
 (km2)
ارتفاع متوسط
 (متر از سطح دریا)
طول رودخانه
 (km)
شیب متوسط رودخانه
 (%)
محور خرسان 3
7733
570
2398
180
0.9
موقعیت سد
موقعیت سد نسبت به سایر سد‌های حوضه آبریزهمانطور که در شکل زیر مشاهده می‌شود، سد خرسان3 بر روی رودخانه خرسان و در بالادست سدهای خرسان2 و خرسان1 ایجاد خواهد شد.
ویژگی‌ها
 1. سد بتنی دو قوسی نازک با ارتفاع 195متر و حجم بتن یک میلیون متر مکعب برای بدنه سد
 2. حجم مخزن بالغ بر 1158 میلیون متر مکعب
 3. ظرفیت نصب شامل چهار  واحد توربین فرانسیس قائم با مجموع ظرفیت 410 مگاوات
 4. تولید سالانه 1121 گیگاوات ساعت انرژی (682 گیگاواتساعت انرژی اولیه و 439 گیگاوات ساعت انرژی ثانویه)
 5. مجهز به سرریز آزاد بر روی تاج سد و دو مجرای تخلیه کننده عمقی در بخش میانی بدنه
 6. مجهز به تونل انحراف با قطر داخلی 12.5 متر و طول 750 متر در جناح چپ
       
بازدید: