پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته

معرفی
اهداف

هدف عمومي طرح را مي­توان به شرح زير خلاصه نمود:

  • ذخيره سيلابها و استفاده از آب ذخيره شده براي توسعه و بهبود فعاليت هاي كشاورزي در استان هاي بوشهر و خوزستان
  • كنترل سيلابها و استفاده بهينه از آب و جلوگیری از بروز خسارات سیلاب
  • توليد انرژي برقابي
  • ایجاد امكانات رفاهي و تفريحي منطقه نفت خيز گچساران
تاریخچه و سوابق
رودخانه زهره يكي از مهمترين رودخانه­هاي جنوب كشور مي­باشد كه از كوههاي شمال استان فارس و كهگيلويه و بويراحمد سرچشمه گرفته و پس از طي مسافتي در حدود 520 كيلومتر در نهايت به خليج فارس مي­ريزد. در محدوده مورد بررسي اين رودخانه دشتهاي ليراوي از بخش ديلم و دشتهاي حيات داود شمالي از بخش مركزي شهرستان بوشهر با سطوح مختلف وجود دارد كه در حال حاضر مكان استقرار آباديها و اراضي كشاورزي است. اهميت امكانات توسعه منابع آب و خاك اين محدوده شايان توجه است.    
    
    
    
موقعیت و جانمایی
موقعیت جغرافیایی بدنه سد در مختصات طول شرقي 50 درجه و 52 دقيقه و عرض شمالي 30 درجه و 11 دقيقه قرار دارد.        
مشخصات رودخانه
رودخانه زهره يكي از مهمترين رودخانه‌هاي جنوب كشور مي¬باشد كه از كوههاي شمال استان فارس و كهگيلويه و بويراحمد سرچشمه گرفته و پس از طي مسافتي در حدود 520 كيلومتر در نهايت به خليج فارس مي¬ريزد. رودخانه زهره یکی از رودخانه‌های حوضه آبریز هندیجان جراحی می‌باشد. حوضه آبریز هندیجان جراحی با وسعت 40788 کیلومتر مربع دارای زیرحوضه‌های بسیاری است. حوضه آبریز رودخانه زهره در جنوب کشور واقع شده و از شمال به حوضه‌های مارون و جراحی و از شرق به حوضه‌های کارون و کر و از جنوب به مسیل‌های دیلم و گناوه محدود می‌شود. شهرهای اردکان فارس، پلدشت نورآباد، دوگنبدان، هندیجان و دهدشت در این حوضه قرار دارند. وسعت حوضه آبریز رودخانه زهره ۱۵۴۶۰ کیلومتر مربع است که ۱۰۶۰۰ کیلومتر مربع آن را مناطق کوهستانی و ۴۸۶۰ کیلومتر مربع آن را کوهپایه‌ها و دشت‌ها تشکیل می دهند. این رودخانه از دو شاخه اصلی فهلیان و خیرآباد تشکیل شده است. شاخه اولیه این رودخانه به نام اردکان شناخته می¬شود و سپس به فهلیان تغییر نام می‌دهد. شاخه دیگر رودخانه به نام شیرین یا خیرآباد در محلی به نام حیدر کرار به رودخانه زهره متصل می‌گردد. متوسط آبدهی سالانه رودخانه فهلیان در محل ایستگاه گچساران حدود ۶۴ متر مکعب در ثانیه و آبدهی رودخانه خیرآباد در محل پل خیرآباد حدود ۲۵ متر مکعب در ثانیه و آبدهی کل حوضه زهره (هندیجان) در محل ایستگاه دهملا برابر ۸۳ متر مکعب در ثانیه برآورد گردیده است.
مشخصات حوضه آبریز
سد مخزني چم شير از جمله پتانسیلهای ذخيره¬سازي، تنظيم و كنترل آب شناسائي شده در حوزه آبريز رودخانه زهره است. آب ذخيره شده در اين مخزن مي¬تواند در دشتهاي پاياب (ليراوي و حيات داود) و همچنين تأمين حقابه¬ها و دشتهاي زيدون، هنديجان و سردشت در خوزستان مورد بهر¬برداري كشاورزي قرار گيرد. همچنین تولید انرژی برقابی در نیروگاه پای بدنه سد پتانسیل دیگری است که در منطقه وجود دارد.
موقعیت سد
استان :کهگیلویه و بویراحمد
شهر: گچساران
نقطه جغرافيایي: 25 کیلومتری جنوب شرقی گچساران
ویژگی‌ها
مهمترين ويژگي سد چم شير كه آن را نسبت به ساير سدهاي كشور متمايز مي¬سازد اين است كه اين سد بلندترين سد وزني از نوع بتني غلطكي (RCC) ايران مي¬باشد¬.
اثرات جانبی
مهمترین آثاری که اجرای طرح سد مخزنی چم شیر دارد در ذخیره¬سازی و تنظیم آب رودخانه زهره¬، بهسازی کیفیت آن، و با توجه به افزایش سطح زیر کشت از 31 هزار هکتار به 110 هزار هکتار، ارزش فعالیتهای کشاورزی و دامداری و تولید محصولات اساسی کشاورزی و محصولات علوفه¬ای در منطقه افزایش می¬یابد که در نتیجه آن سطح درآمد مطمئن و مکفی برای کشاورزان و دامداران ایجاد می¬شود که باعث جلوگیری از مهاجرت آنها می¬شود. همچنین با احداث نیروگاه در محل سد بخشی از نیازمندی¬های منطقه از نظر انرژی تامین خواهد شد و زمینه مناسبی برای شکل¬گیری امکانات تفریحی رفاهی در منطقه ایجاد خواهد کرد و در نهایت باعث تأثیر چشم¬گیری بر زیبایی طبیعی خواهد گذاشت.
       
بازدید: