پرش به محتوای اصلی
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
صفحه اصلی
درباره ما
بیانیه‌ها
مدیران شرکت
طرح‌های شرکت
شرکت‌های همکار
بانک‌های اطلاعاتی
جستجوجستجوی پیشرفته

معرفی
اهداف
طبیعت منطقه
 • مدیریت منابع آب حوضه آبریز رودخانه "دز" و تنظیم آب
 • کنترل سیلاب و بهبود شرایط موجود
 • جلوگیری از ورود رسوبات رودخانه بختیاری به مخزن "سد دز" و در نتیجه افزایش عمر "سد و نیروگاه دز"
 • تولید 3.000گیگاوات ساعت در سال انرژی برق‌آبی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای(CO2) به میزان 1.905.000تن در سال در راستای CDM
تاریخچه و سوابق
طبیعت منطقه

خدمات مهندسي مطالعات مرحله اول طرح سد و نيروگاه بختياري در اسفند ماه 1375، بمدت 33 ماه، به شركت مهندسي مشاور مهاب قدس واگذار و گزارش هاي مربوط به مرحله اول طرح در اسفند ماه 1379 تحويل شركت آب و نيرو شده است. در سال 1383 با انتقال پروژه از معاونت طرحهای توسعه شرکت و انتصاب مجري، مذاکرات مربوط به انتخاب مشاور مرحله دوم طرح ادامه یافت و نهایتاً در تاريخ 28/3/84 انجام خدمات مهندسي شامل بازنگري و تكميل مطالعات مرحله اول، انجام مطالعات مرحله دوم و تهيه اسناد مناقصۀ سد و نيروگاه بختياري به مشاركت مشاورين مطالعات طرح بختياري كه از شركت هاي مهندسي مشاور خدمات مهندسي برق (مشانير)، مهندسي مشاور دزآب، پويري سوئيس و مهندسی اشتوكي پارس با مسئوليت مشتركاً، منفرداً و متضامناً تشكيل شده است، واگذار نمود.

بمنظور بازبيني مدارك فني طرح مشاركت الكتريك فرانس و كوينه بليه بعنوان مشاور بازنگري طرح (TRC) بكار گرفته شد.

 آماده‌سازي زيرساختهاي طرح در بخش احداث جاده هاي دسترسي اصلي و داخلي، مطالعات كمپ، تونل انحراف آب، زير سازي ايستگاه راه‌آهن اختصاصی دوآب و ... همزمان با پيشرفت مطالعات درحال انجام است كه جزئيات آن به شرح زير مي‌باشد:

 • بخشي از راههاي دسترسي داخلي (مسير 2) در قالب قراردادي با شركت جهاد نصركوثر شامل 2 پل بر روي رودخانه سزار و مسير به طول 2 كيلومتر به اتمام رسيده است.
 • بخش دوم از راههاي دسترسي داخلي شامل مسير هاي 1،3 و 4 با طول تقريبي 10 كيلومتر و 7 دهنه پل در قالب قراردادي با قرارگاه خاتم الانبياء (مؤسسه حرا) به همراه زيرسازي ايستگاه راه‌آهن اختصاصی دوآب و تونل انحراف آب بالایی از ابتداي سال 88 آغاز شده است.
 • احداث سيستم انحراف و راههاي دسترسي به تاج سد طي يك قرارداد به قرارگاه خاتم الانبياء (مؤسسه حرا) ‌واگذار گرديد و عمليات اجرايي آن از نيمه اول سال 1390 آغاز شده است.
 • قراردادهاي قطعات اول و دوم بخش اول از راههاي دسترسي اصلي طرح تحت عنوان "مسير آزادراه خرم آباد - سيرم" و "سيرم - تنگ هفت" در قالب قراردادهايي با شركت ناوديس‌راه (نيمه دوم سال 1389) و شركت بلندطبقه (نيمه اول سال 1388) ابلاغ و عمليات اجرايي آنها آغاز گرديده است.
 • اجراي بخش دوم و سوم راههاي دسترسي اصلي طرح تحت عنوان مسير تنگ7-تنگ6 و تنگ 6-تنگ5 در قالب قراردادهايي به شركت‌هاي جهاد نصر اصفهان و جهاد توسعه خدمات زيربنايي در نيمه دوم 1389 ابلاغ و شروع شده است.
موقعیت و جانمایی
ساختگاه سد و نیروگاه بختیاری در بخش سفلای رودخانه بختیاری در استان لرستان و در بخش جنوب غربی ایران در دامنه‌های جنوب غربی کوه‌های زاگرس چین خورده و در ناحیه‌ای به طول شرقی48 درجه و 45 دقیقه و 10 ثانیه و عرض شمالی 32 درجه و 56 دقیقه و 23ثانیه و در شمال غرب ایستگاه تنگ پنج (هشتمین ایستگاه حد فاصل اندیمشک - دورود) در مسیر راه آهن تهران – اهواز، بر روی رودخانه بختیاری واقع شده است.
همچنین ساختگاه سد بختیاری به فاصله مستقیم حدود 50 کیلومتری بالادست سد دز و پنج کیلومتر بالادست تقاطع رودخانه های سزار - بختیاری قرار گرفته است.
مشخصات رودخانه
رودخانه بختیاری یکی از دو سرشاخه اصلی رودخانه "دز" می‌باشد که از ارتفاعات جنوبی اشترانکوه سرچشمه می‌گیرد و در نزدیکی ایستگاه تنگ پنج به رودخانه سزار می‌پیوندد و رود "دز" را تشکیل می دهد.
مشخصات حوضه آبریز
مساحت حوضه آبریز در محل ساختگاه سد در حدود 6388 کیلومترمربع و میانگین ارتفاع حوزه از سطح دریا 2212 متر می‌باشد. دبی متوسط سالانه رودخانه بختیاری در محل سد (بر اساس یک دوره آماری 60 ساله) معادل 144.6 مترمکعب بر ثانیه و متوسط بارش سالانه در حدود 1117 میلی‌متر می‌باشد. شیب متوسط رودخانه بختیاری طی مسیر حدود 65/0 درجه است.
موقعیت سد
موقعیت سد نسبت به سایر سد‌های حوضه آبریزهمانطور که در شکل موقعیت طرح نسبت به حوزه آبریز کارون و بختیاری نمایش داده شده است، سد بختیاری در بالا دست سد دز و در فاصله 50 کیلوتری آن بنا خواهد شد.
ویژگی‌ها
 • بلندترین سد دو قوسی بتنی جهان با ارتفاع 325 متر
 • بزرگترین مخزن مصنوعی ذخیره آب کشور پس از سد کرخه با حجمی معادل 5.2 میلیارد متر مکعب در تراز نرمال
 • خسارت ناچيز مخزن به دليل صعب‌العبور و كوهستاني بودن منطقه
 • حجم قابل توجه ذخیره سازی و تنظیم آب
 • امکان تولید بهینه انرژی در زمان های پیک مصرف روزانه و سالیانه
 • افزایش پتانسیل تولید انرژی در حوضه آبریز و تنظیم بار شبکه
 • اثرات مثبت سد بختیاری بر پروژه احتمالی علاج بخشی سد دز و پشتیبانی آن

اثرات جانبی
طرح سد و نیروگاه بختیاری در زمان اجرا با بکارگیری نیروهای بومی، تاثیر مهمی در اشتغال‌زایی منطقه خواهد داشت. بهبود شرائط اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در منطقه طرح، ایجاد امکان توسعه و سرمایه گذاری در محدوده طرح ، بهبود سطح رفاهی زندگی اهالی، ارتقاء سطح آموزش و بهداشت و افزایش درآمد سرانه بواسطه ایجاد اشتغال در منطقه طرح، استفاده بهتر از قابلیت‌های گردشگری منطقه ، افزایش سهم منطقه در توسعه کشور، بهبود ارتباطات و حمل و نقل زمینی از طریق ایجاد جاده های دسترسی، افزایش ارزش افزوده خدمات درمنطقه طرح؛ از جمله اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اجرای این طرح ملی خواهد بود.
       
بازدید: